0
Związki

Nieodwzajemniona miłość. Jak sobie z nią poradzić?

Miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć które istnieje na tym świecie. Każdy, kto kiedykolwiek był zakochany ze wzajemnością na pewno wie o czym mówię. Aby doświadczyć miłości w pełni, potrzebne do tego są dwie tak samo zaangażowane strony. Gdy to uczucie nie płynie z obu stron mamy do czynienia z nieodwzajemnioną miłością. To jedna z najgorszych rzeczy, świadomość, że druga strona nie odwzajemnia naszego uczucia. Bardzo często naszą naturalną reakcją na taką sytuacje jest uganianie się za drugą stroną, pomimo tego że mamy świadomość, że nic z tego nie będzie. Czym jest nieszczęśliwa miłość? Jak ją rozpoznać i jak sobie z nią poradzić? Jakie formy i przypadki obejmuje? Na te pytania poznasz odpowiedź czytając ten artykuł.

nieodwzajemniona miłość

Formy nieodwzajemnionej miłości

Nieszczęśliwa miłość miewa różne formy. Do najczęściej spotykanych przypadków należą

Miłość do przyjaciela

W potocznym języku nazwiemy do po prostu wpadnięciem do pułapki friendzone. Innymi słowy, kochamy się w swoim bliskim koledze/koleżance, jest to natomiast miłość jednostronna, bo on nie odwzajemnia tych uczuć. Ze strachu przed odrzuceniem boimy się wyznać prawdę, przez co nieustannie cierpimy i nie potrafimy postawić sprawy jasno.

Zakochanie się w kimś niedostępnym

Ilu z nas zdarzyło się wzdychać do przystojnego aktora, muzyka czy sportowca? Istnieją przypadki zakochania się w osobie, która jest dla nas z oczywistych względów absolutnie nieosiągalna. Dużą zasługę możemy przypisać tutaj naszej wyobraźni, która stawia nasz obiekt westchnień na piedestale, często jako ideał nieposiadający wad. Najczęściej jednak dobrze zdajemy sobie sprawę, że spotkanie jest niemożliwe, a nawet jeśli do takiego by doszło, raczej nie zostaniesz potraktowana wyjątkowo.

kobieta

Miłość po rozstaniu

Klasyczny przypadek. W związku nie układa się już od dłuższego czasu, zatem obie strony decydują wspólnie o jego zakończeniu. Pomimo tego, wiedząc, że była to najlepsza decyzja do podjęcia nagle stare uczucie ożywa i powraca ze zdwojoną siłą.

Nierównomierne zaangażowanie w związku

Sytuacje nieodwzajemnionej miłości zdarzają się również w istniejących już związkach. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy jedna ze stron jest w taka relację zaangażowana mniej, lub co gorsza praktycznie wcale.

W jaki sposób rozpoznać, czy owe zagadnienie występuje w mojej relacji? Skąd mam wiedzieć, czy mojemu związkowi to grozi?

Oto najczęstsze sygnały nieodwzajemnionej miłości

Trzyma Cie na dystans

Za każdym razem, gdy próbujesz się zbliżyć do niego zbliżyć on szybko się dystansuje i Ciebie odpycha. Na przykład, chcesz zaprosić go/ją na kolacje, wspólne wyjście do kina czy inną aktywność, która będzie jasno wskazywała, że jest to randka. Następuje jednak odmowa, w zamian dostajesz propozycje innej aktywności – takiej, która nie będzie okazją do wyznania miłości i niezręcznych momentów. Po prostu przyjacielski wypad. Zwróć też uwagę na reakcje podczas inicjacji kontaktu fizycznego – jeżeli jej nie odwzajemnia, nie inicjuje będzie to jasny sygnał, że jest to jednostronna miłość

Spotyka się – ale z innymi

Dość oczywisty sygnał, który bardzo łatwo dostrzec jest fakt, że osoba którą kochamy spotyka się i randkuje z wieloma osobami, ale nie z Tobą. Może nawet zwierza Ci się ze swoich podbojów miłosnych, albo ubolewa nad tym, że nie może znaleźć prawdziwej miłości, podczas gdy Ty jesteś zaraz obok.

O wiele więcej dajesz, niż dostajesz

Jeżeli w Waszej relacji jesteś osobą, która dużo więcej daje od siebie i nieustannie się stara się wkupić w jego/jej łaski jest to kolejny znak, że doszło do nieodwzajemnionej miłości. Gdy za bardzo ci zależy, a przed Waszymi wspólnymi spotkaniami cały czas się stresujesz i ciągle o nich myślisz, nie jest to normalna i naturalna rzecz. Relacja powinna być zbalansowana, z równomiernym zaangazowaniem po obu stronach.

Jak poradzić sobie z nieodwzajemnioną miłoscią?

Niestety nie łatwo jest poradzić sobie z nieszczęśliwa miłością. Głównie ze względu na duży ładunek emocjonalny związany z tym, że jesteśmy w kimś zakochani. Dodatkowo, gdy druga strona nie odwzajemnia naszych uczuć, jesteśmy przygnębieni i wątpimy we własne możliwości. Wydaje nam się, że nikt nas już nie pokocha, spadają nasze morale i poczucie własnej wartości. Jest kilka uniwersalnych zasad, których powinno się trzymać, jeżeli chcemy z powrotem stanąć na nogi i pójść dalej ze swoim życiem.

para

Zajmij się czymś

Cóż, nie jesteśmy w stanie zatrzymać natłoku myśli od tak, na zawołanie. Jak więc poradzić sobie z nieustannie powracającym smutkiem i żalem? Przekierować nasze myśli w inne rejony. Zajmij się czymś, co całkowicie Ciebie pochłonie. Nowe hobby? Przywrócenie starego, zaniedbanego hobby? Aktywność fizyczna, która dodatkowo sprawi, że będziesz bardziej energiczny. Najważniejsze to znaleźć sobie zajęcie – nie musi być super produktywne. Ważne, aby skierowało Twoje myśli w inną stronę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: JAK PODERWAĆ CHŁOPAKA?

Skup się na przyszłości

Jak wszyscy doskonale wiemy, przeszłości nie da się zmienić. Poświęć chwilę czasu na szczerą analizę tego co się stało. Po co? Aby wyciągnąć z tej sytuacji odpowiednie wnioski, które pomogą Ci w przyszłości. Gdy to zrobisz, postanów sobie aby nigdy więcej nie wracać do tej sprawy. Pamiętaj, że przyszłość przyniesie jeszcze wiele dobrego.

Wyjdź do ludzi

Przyjaciele, którzy pomogą zapomnieć o nieprzyjemnych sytuacjach to skarb. Wykorzystaj każdą możliwą okazje na wyjście z domu. Weź kilkudniowy urlop i wyjedź z miasta – to sprawi, że nabierzesz dystansu do całej sprawy. Poznawaj nowych ludzi, dzięki temu Twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie wzrośnie.

Ogranicz kontakt

Jeżeli pragniesz wyleczyć się z nieodwzajemnionej miłości do kogoś, przez pewien czas najlepiej będzie ograniczyć kontakt z taką osobą. Po prostu skup się na sobie, zadbaj o swój rozwój osobisty i poświęć ten czas na realizacje swoich marzeń. Przebywanie z osobą, którą kochasz jednostronnie spowoduje, że ponowne stanięcie na nogi będzie o wiele cięższe.

Podsumowanie

Nieodwzajemniona miłość to bardzo przykre doświadczenie. Jeżeli w Twoim przypadku zauważyłaś/eś podobny schemat, zastosuj się do rad zawartych w tym artykule. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Każdy z nas zasługuje na kogoś, komu również będzie zależało.

4.6/5 - (9 votes)

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply