Każda z nas, która jest w związku już jakiś czas na pewno obawia się kilku słów brzmiących: „Potrzebuje przerwy”. Mają one negatywny wydźwięk, zazwyczaj wydaje nam się, że zwiastuję koniec związku i nic już nie da się zrobić. Przerwa w związku nie zawsze jednak musi kończyć się rozstaniem, w tym artykule dowiesz się na czym polega, kiedy ją zastosować oraz czy naprawdę działa?
Na samym początku chcę powiedzieć jedno – przerwa w związku nie musi oznaczać końca związku. Zdarza się jednak, że osoby które chcą zakończyć swój obecny związek robią to pod przykrywką przerwy w związku. Dzieje się to po prostu z braku odwagi i szacunku do drugiej osoby. Sama metoda ma natomiast na celu pozwolić nam na złapanie oddechu, nabrania dystansu do tego co aktualnie dzieje się w naszej relacji i refleksji. Tak naprawdę powody zastosowania przerwy w związku mogą być przeróżne. Od złamania zaufania w związku, po różnice w spojrzeniu na pewne sprawy, ciągłe kłótnie. Jak zatem rozpoznać i kiedy zastosować przerwę w związku, aby ratować nasza relacje przed rychłym końcem?
Sygnały w relacji świadczące o tym, że potrzebna jest przerwa w związku.
1. Ciągłe kłótnie
Najprostszym do dostrzeżenia sygnałem są częste kłótnie. Kłótnie to normalna rzecz w związku, szczególnie w tych trwających już nieco dłużej. Natomiast, jeżeli do kłótni dochodzi bardzo często, każda drobna sprzeczka czy nieporozumienie przeradza się w swojego rodzaju konflikt to oczywisty znak, że oboje potrzebujecie trochę czasu dla siebie. Utrzymując ciągle taki stan prędzej doprowadzi się do zakończenia związku zamiast do pojednania.
2. Jesteś zazdrosna, macie problemy z zaufaniem
Jeżeli masz problemy z przesadną zazdrością, w Waszej relacji występują problemy z zaufaniem i nie potrafisz sobie z tym poradzić powinnaś rozważyć przerwę w związku. Pozwoli to nabrać do wszystkiego dystansu, przemyśleć sprawę z innej perspektywy i zmienić zachowanie, tak, aby nie niszczyło związku. Zaufanie to podstawa kazdej relacji, zatem gdy zaczyna być kwestionowane możesz być pewna, że taki związek nie przetrwa próby czasu.
3. Czujesz się zignorowana
Jeżeli w Waszej relacji coś się zmieniło, czujesz się zignorowana a Twoje potrzeby zeszły na dalszy plan to dobry czas, aby zaplanować przerwę od takiej relacji. W związku partnerskim najważniejszym jest zachowanie odpowiedniego balansu. Niezależnie od charakterów każda ze stron powinna czuć się doceniania i zrozumiana.
Jak odzyskać faceta
Kompletna strategia, która pomoże Ci odzyskać byłego faceta. Instrukcja krok po kroku. Wiedza poparta latami doświadczeń autorki.
Jak długo powinna trwać przerwa w związku?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W zasadzie można by rzec – tak długo, jak będzie to potrzebne. Osobiście nie jestem jednak zwolennikiem stosowania tej metody przeciągając ją w czasie w nieskończoność. Im bardziej relacje między Wami podupadły – tym dłuższą przerwę powinniście zastosować.
Zasady którymi warto się kierować stosując metodę przerwy w związku.
1. Nie kontaktuj się z partnerem
Jezeli ta metoda ma zadziałać i robicie sobie przerwę od siebie, nie powinniście się ze sobą kontaktować. Gdy jest to niemozliwe bo mieszkacie razem, czy macie dzieci ograniczcie kontakt do absolutnego minimum. To czas na refleksje i ułożenie sobie wszystkiego na nowo.
2. Ustalcie granice
Bardzo istotną kwestią jest wspólne ustalenie granic. Zastanówcie się wspólnie, jak ma to wyglądac? Czy możecie się spotykać z innymi osobami w czasie przerwy? Jak długo taka przerwa powinna według was potrwać, co ją spowodowało i co należy w sobie poprawić, aby naprawić łączącą Was relacje. Pamiętaj, że nie posiadamy zdolności czytania w myślach – więc jeżeli czegoś oczekujesz – zakomunikuj to. Przez brak odpowiedniej komunikacji i jasne postawienie granic może dojść do poważnego kryzysu, z którego jedynym rozwiązaniem okaże się zakończenie związku.
3. Skup się na sobie
Przerwa w związku to przede wszystkim czas dla Ciebie. Czas na relfeksje, na przemyslenie tego dlaczego zastała Was taka sytuacja. Przypomnij sobie Wasze pierwsze spotkania, wypisz jego zalety i za co go pokochałaś. Ten „samotny” czas pozwoli Ci zatęsknić i inaczej spojrzeć na sprawę.
4. Nie panikuj
Postaraj się odpędzać od siebie czarne myśli. Kłótnie w związku się zdarzają, nie jest to nic nadzwyczajnego. Pozostawaj w dobrym humorze, a na pewno pozytywnie wpłynie to na próbę naprawienia Waszej relacji.
Czy przerwa w związku naprawdę może pomóc?
Świadomie wybrana przez obie strony związku, bez ukrytych przesłanek potrafi przynieść wiele pozytywów. Zwłaszcza, jeśli na co dzień spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu, wpadamy w rutynę i przestajemy doceniać drugą osobę. Dystansując się na jakiś czas, dajemy sobie chwilę na wytchnienie i pozwalamy za sobą zatęsknić. Dodatkowo, mamy tez sporo czasu na refleksje i ułożenie planu jak naprawić relacje.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: KRYZYS W ZWIĄZKU. CO ROBIĆ?
Z drugiej strony, zdarzają się również sytuacje, w których metoda ma negatywne skutki. Dzieje się tak na przykład w przypadkach nie ustalenia granic (zburzenie zaufania, przesadna zazdrość)czy próbie ucieczki od dyskusji na poważne tematy. Aby metoda zadziałała, obie strony muszą wyrazić szczerą chęć naprawy relacji i poczynić działania w tym kierunku.